Pewnie pierwsze co Wam się nasuwa na myśl słysząc o planowaniu roku z góry, to coś w stylu „to najgłupsze co słyszałam, przecież nie wiem co robię za miesiąc, a nawet w przyszłym tygodniu, a co dopiero za 6 czy 9 miesięcy”. Ale w planowaniu roku z góry nie chodzi o dokładne zaplanowanie ze szczegółami jakiegoś wydarzenia/zadania do wykonania, ale o to by ogólnie „zablokować” sobie czas. Bardziej chodzi tutaj nie o przewidywanie tego co może się zdarzyć, tylko o wpisywanie tego w kalendarz co już wiesz, że będzie miało miejsce. W większości będą to rzeczy, które się ciągle powtarzają, więc tak naprawdę znaczącą część planowania roku wykonacie tylko raz, zakładając oczywiście, że będziecie wpisywać wydarzenia w kalendarzu cyfrowym i ustawicie sobie ich odnawianie co rok czy co X ilość miesięcy lub tygodni. Ja do tego celu osobiście najbardziej polecam Google Calendar.
Pierwszym i najłatwiejszym zadaniem jest, jeśli tego jeszcze nie zrobiliście, wpisanie w kalendarz urodzin i imienin rodziny i znajomych. Jeśli wiecie z góry komu będziecie kupować prezenty to dobrze jest też wpisać przypomnienie na np. 2 tygodnie przed danym wydarzeniem, by potem nie obudzić się na dzień przed i kupować prezentu na siłę. Tak samo wpiszcie sobie od razu inne wydarzenia typu dzień dziecka, dzień Mamy, dzień Dziadka, czy cokolwiek innego co byście chcieli celebrować i się do tego przygotować (np. poprzez kupienie prezentu, zaplanowanie atrakcji itp.).
Następnie, jeśli chcecie w tym roku zaplanować coś wyjątkowego na rocznicę, walentynki czy długi weekend, to żeby nie odkładać tego na ostatnią chwilę, wpiszcie sobie przypomnienie np. na miesiąc przed „poszukaj wyjazdu weekendowego”.
Kolejną super rzeczą, którą możecie sobie „zablokować” to wydarzenia na które chcielibyście iść, jak np. koncert, który wiecie, że ma być w Waszym mieście, a nie ma jeszcze biletów w sprzedaży, ale wiecie w jakim dniu ma się odbyć. A może w Waszej okolicy są wydarzenia co roku w tym samym okresie, np. drugi weekend czerwca, na który zawsze chcieliście iść, ale zazwyczaj mieliście już coś zaplanowane. Wpisując to wydarzenie w kalendarz będziecie mieli już zablokowany ten czas by nie zaplanować czegoś innego.
Wiecie, że w tym roku Wasza chrześnica ma komunię, ale nie ma jeszcze informacji w który weekend majowy, to wstępnie zablokujcie sobie wszystkie weekendy. Wpiszcie też oczywiście przypomnienie na jakiś czas przed by poszukać prezentu. Podobnie jeśli wiecie o jakimś innym wydarzeniu, jak np. 50 rocznica ślubu dziadków. Albo np. kuzynka mówiła Wam, że w tym roku planują ślub i wiesz, że bardzo chciałabyś w nim uczestniczyć, to mimo, że nie rozsyłali jeszcze zaproszeń, zapytaj się o datę, czy jest już zaplanowana. Nie będziesz musiała się wtedy martwić o to, że np. zaplanujesz wyjazd wakacyjny, a w tym czasie będzie odbywało się wesele, czy inne ważne dla Ciebie wydarzenie rodzinne.
Co roku macie problem z kupowaniem prezentów na Boże Narodzenie i robicie to na kilka dni przed Świętami? Wpiszcie sobie w kalendarz przypomnienie na miesiąc czy dwa przed, a nie grozić Wam będzie już ta przedświąteczna gorączka. Podobnie z porządkami w domu, wolicie rozłożyć to w czasie? Zaznaczcie w kalendarzu kiedy rozpoczynacie porządki świąteczne czy wiosenne.
Jeśli macie dzieci i biorą one udział np. w rozgrywkach sportowych, a macie już rozpiskę z klubu kiedy i gdzie Wasze dziecko gra, wpiszcie to w kalendarz. Sprawdźcie też kalendarz szkolny, czy są wpisane jakieś ważne wydarzenia i uwzględnijcie je w swoim kalendarzu. Zaznaczcie sobie też wszystkie dni wolne od szkoły, dzięki czemu będziecie mogli z wyprzedzeniem zaplanować opiekę nad dzieckiem czy coś fajnego dla całej rodziny w tym wolnym dodatkowo czasie.
Kolejną ważną rzeczą do wpisania jest to co robicie regularnie/cyklicznie, a co czasami zapominacie na czas umówić. Jak np. przegląd auta, badanie techniczne auta czy jego ubezpieczenie. I nie chodzi o to by umówić się na konkretny termin i godzinę, ale by zapisać sobie przypomnienie by to umówić. Dzięki temu nie będzie Wam grozić, że będziecie jeździć z nieważnym badaniem technicznym czy, że zapomnicie o ubezpieczeniu auta. Wpiszcie sobie też przypomnienie o umówieniu się na inne cykliczne rzeczy, jak przegląd pieca gazowego czy komina.
Każdy dobrze wie jak ważne jest wykonywanie regularnych badań lekarskich i warto wpisać sobie przypomnienia do ich umówienia. Dzięki temu będziesz w końcu robiła regularnie cytologię, chodziła na wizyty kontrolne do stomatologa, czy regularnie wykonywała inne ważne badania. Tak samo zapiszcie sobie kiedy są szczepienia Waszych zwierząt, żeby ich także nie przegapić.
Oczywiście w między czasie będą wychodziły różne rzeczy i okaże się, że coś Wam wypadnie i to jest OK. Przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, ale w tym całym planowaniu roku z góry chodzi bardziej o to by mieć taki ogólny zarys co w ciągu roku będzie się działo u Ciebie i Twojej rodziny, by jak najmniej Was zaskoczyło, a nie byście mieli zaplanowany każdy dzień, bo to byłoby wręcz niemożliwe. Tak jak pisałam na początku, bardziej tu chodzi nie o planowanie, ale o blokowanie czasu na to co już wiesz, że będzie miało miejsce lub co wykonujecie cyklicznie. A dzięki temu będziecie mieli o wiele jaśniejszy obraz tego kiedy możecie zaplanować np. wakacje, czy spotkania z rodziną, ze znajomymi, wypady z rodziną do kina itp.
Takie planowanie/blokowanie ma Wam pomóc w takich rzeczach np. jak planowanie wakacji, czy pomóc w tym by nic co dla Was jest ważne nie ominęło Was (co ma miejsce gdy wydarzenia się zazębiają). Planowanie roku z góry pozwoli Wam na stworzenie miejsca/przestrzeni na te rzeczy, które chcielibyście zrobić oraz pomoże nie zapomnieć o wydarzeniach, które powinniście lub byście chcieli cyklicznie umawiać.
Mam nadzieję, że pomysł z takim planowaniem roku z góry Wam się spodobał i że wprowadzicie to w Waszej rodzinie. Koniecznie zostawcie komentarz jak Wam poszło i wróćcie za jakiś czas by poinformować jak wpłynęło to na życie Wasze i Waszej rodziny.